Uzmanlar Uyardı: Geceleri Isıtıcıların Sürekli Açık Kalması Sağlık İçin Riskli

Kış kapıda olduğu için ısıtıcılar açılmaya başlandı. Fakat, uyurken evinizi ısıtmanın uykunuz ve genel sağlığınız üzerinde bazı istenmeyen etkileri olabilir.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/24741…

Isıtıcı açık değilken uyumak her ne kadar bizi üşütse de, açıkken uyumanın bilmediğimiz üç riskli yanı var.

Isıtıcıyı açarak uyumak bazen uykuya dalmak için çok sıcak kalmanıza neden olabilir veya gece yarısı sizi uyandırabilir.

The Sleep Works’ten uyku danışmanı Maryanne Taylor Sky News’e konuştu: ‘Oda çok sıcaksa, vücudumuzun gece boyunca vücut sıcaklığımızı düzenlemek için daha fazla çalışması gerekir.”

“Bu durum uyanıklık halini artırabilir ve ertesi gün dinlenmiş ve enerjik hissetmemizi sağlayan çok önemli onarıcı uyku olan derin, yavaş dalga uykusunda geçirdiğimiz süreyi azaltabilir.”

Uyku Vakfı’na göre, iyi bir gece uykusu için odanızın ideal sıcaklığı 15,6 ila 20°C civarındadır.

Burun delikleriniz, hastalanmanızı önlemek için etrafta dolaşan virüsleri yakalamak için sümüğe ihtiyaç duyar.

Ancak WebMD’ye göre, gece boyunca ısıtıcının açık olması burnunuzdaki nemi çekerek sizi soğuk algınlığı, grip ve sinüs enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Ayrıca, ısıtıcınız toz, polen ve diğer alerjen bulutlarını havaya kaldırarak sinüsleriniz için zararlı olabilir.

Bu arada, Varşova Tıp Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ‘belirli iç mekan ısıtma yöntemlerinin alerjik rinit ve astım oluşumu için önemli risk faktörleri olduğunu’ ortaya koymuştur.

Nem konusunda, ısıtıcınızı açık bırakmak cildinizi de kurutabilir.

Isıtmanın neden olduğu kuru cildiniz, sedef hastalığı ve egzama gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına karşı daha savunmasız olduğunuz anlamına gelebilir.

Stratum Dermatoloji Klinikleri Danışman Dermatoloğu Dr. Adam Friedmann Glamour’a “Merkezi ısıtma, kuru cildi yönetmek için ekstra bir stres seviyesi ekler, bu da özellikle sedef hastalığı veya egzama gibi önceden var olan bir cilt hastalığınız olduğunda sorun yaratır.” dedi.

‘Cildinizin çok kuru olabileceğine dair uyarı işaretleri, dokunulduğunda pürüzlü bir his vermesi, pul pul görünmesi ya da pul pul dökülmeye başlamasıdır.’

Dermasurge Kliniği’nden Dermatolog Dr. Hiba Injibar şunları ekledi:

‘Gece boyunca ısıtıcının kapalı olduğundan emin olmak, cilt kuruluğunu hafifletmenin (özellikle egzama veya diğer iltihaplı sorunlar gibi herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa) yanı sıra size biraz para kazandırmanın mükemmel bir yoludur.’

Tüm bunlar, geceleri evinizi hiç ısıtmamanız gerektiği anlamına gelmiyor.

İngiliz Kalp Vakfı’na göre, özellikle bu kış faturalarınızdan tasarruf etmek istiyorsanız, önemli olan ısıttığınız odalar ve ısıtmayı açtığınız saatler konusunda stratejik davranmaktır.

Yeni başlayanlar için, çoğunlukla vakit geçirdiğiniz odaları ısıtmayı deneyin ve kullanmadığınız odalardaki ısıtıcıları kapatın.

Gece boyunca sıcak kalabilmek için yatmadan hemen önce odanızdaki ısıtıcıyı açmanızı tavsiye ediliyor.

Ancak ısıtıcıyı tüm gece açık tutmak yerine, uyurken sizi rahat tutmak için sıcak su torbası veya elektrikli battaniye kullanmanızı önerildi.

Yatağınıza fazladan battaniye yığmanız ya da mümkünse flanel veya polar nevresim takımı almanızı tavsiye edilmekte, bunlar ısıyı pamuktan daha iyi tutuyor.

Ayrıca, yatağınıza cereyanlı hava girmesine izin vermeyen ve çok rahatlatıcı olabilen ağır bir battaniye de deneyebilirsiniz.

Polar veya flanel pijamalar yine pamuktandaha sıcak tutabilir ve ayaklarınızı sıcak tutmak için çoraplarınızı unutmayın.

Uzmanlar tek bir kalın giysi yerine çok sayıda kat giymenin sizi daha sıcak tutabileceğini de sözlerine ekledi.

İngiliz Kalp Vakfı, pencere çerçeveleri ve kapı altları da dahil olmak üzere evinizde özellikle cereyan yapan alanları kapatmayı denemenizi tavsiye ediyor.

Pencereleri lastik contalarla kaplayabilir veya kapınızın altındaki çatlağa ev yapımı bir cereyan önleyici yapıştırabilirsiniz.

Işık ve sıcaklığın içeri girmesini sağlamak için perdelerinizi gün içinde açık tutmak ve ısı kaybını önlemek için hava kararmadan önce çekmek faydalı olabilir.

Yere kilim sermenin zemini yalıtmaya yardımcı olabileceğini söylendi.

Siz ısıtıcıyı tüm gün açık bırakıyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x