Kaçak avcılar fotokapana yakalandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, doğaya kurduğu 3 bin civarında fotokapanla yaban hayatını 7/24 takip ediyor. Fotokapanlarla ayrıca, yaban hayvanlarının peşindeki kaçak avcılar da tespit ediliyor.

Harekete duyarlı fotokapanlar, bulundukları alandaki hareketlenmeyle birlikte kayıt yapmaya başlıyor. Çoğunlukla yaban hayvanlarını görüntüleyen bu fotokapanlar, geçen günlerde ise Tunceli’de kaçak avcıları görüntüledi.

İncelenen fotokapan kayıtlarında, yanlarında av tüfeği bulunan kişilerin sabaha karşı dağlık alana doğru ilerlediği ve ardından ölü dişi yaban keçisini sürükleyerek döndükleri görüldü.

Tunceli DKMP Şube Müdürlüğü ve jandarma ekiplerinin çalışması sonucunda avcıların geçiş güzergahları Elektronik Plaka Tanıma Sistemi üzerinden teyit edildi. Jandarma uygulama noktalarında kontrol edildiği tespit edilen kişilerin kimlik bilgilerine ulaşıldıktan sonra gerekli yasal işlemler yapıldı. Bu kapsamda 4 kişiye toplamda 345 bin 988 TL para cezası uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x