Dikkat: Bu Altcoin İçin Pump ve Dump Uyarısı Geldi!

Blockchain araştırmacısı ZachXBT, dört önde gelen çevrimiçi traderı, potansiyel olarak 2,67 milyon takipçiye ulaşan bir PAAL AI pump-ve-dump planına dahil eden zorlayıcı kanıtları açıkladı. Bu traderlar; TraderNJ, PetaByte, XO ve Trader SZ, iddiaya göre kişisel kazanç için piyasayı manipüle etti. Altcoin PAAL AI’nın fiyatı haftalar içinde 0,017 dolardan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,0451 dolara yükseldi. Sızan mesajlar, yakın işbirliği içinde olan bir influencer ağı olduğunu gösteriyor. Yani kripto dolandırıcılığını ifşa etmesiyle tanınan ZachXBT, sektöre şeffaflık getirme misyonunu sürdürüyor. İşte detaylar…

Altcoin projesi, promosyondan önce satın alınmıştı

11 Eylül’de ZachXBT, X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı bir dizi paylaşımda TraderNJ, PetaByte, XO ve Trader SZ’nin takipçilerinin zararına kâr elde etmeyi amaçlayan bir pump-ve-dump planına dahil olduklarını iddia etti. ZachXBT sosyal medyada, özellikle PAAL AI projesine odaklanarak, kripto cüzdanları arasındaki çeşitli işlemleri gösteren bir diyagram yayınladı. Ayrıca, projeden altcoin aldıktan kısa bir süre sonra, Trader SZ’nin tokenı sosyal medyada tanıtmaya başladığını açıklıyor:

Trader SZ, 10 Ağustos’ta ekibinden 4 milyon PAAL aldı ve birkaç gün sonra ‘shilling’ yapmaya başladı. Bundan kısa bir süre sonra da dump etmeye başladı.

PAAL AI fiyatı yükselmişti

PAAL AI’nin fiyatı 10 Ağustos’ta 0,017 dolardan yükselerek 3 Eylül’e kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,0451 dolara ulaştı. İddialar çeşitli Telegram metinlerinin ve sesli mesajların yayınlanmasıyla ortaya çıktı. Grup sohbetinde Petabyte’tan geldiği iddia edilen bir mesaj ortaya çıktı. Mesajda “Bu adamların çoğu bizim kişisel dostlarımız. Bizim söylememizle gemiye binmeye istekli olacaklarından emin olabilirim,” ifadeleri yer aldı. Ayrıca, birleşik takipçilerinin 2,67 milyon organik takipçiye ulaşacağına dikkat çekti. ZachXBT, kripto sektöründeki hileli projeleri ve dolandırıcılıkları cesurca ifşa etmesiyle ün kazanmıştır.

Ancak bu durum onun yasal zorluklarla karşılaşmasına neden oldu. 17 Haziran’da, Twitter’da MachiBigBrother olarak bilinen Jeffrey Huang’ın 2022’de yazdığı bir araştırma makalesi nedeniyle ZachXBT’ye dava açtığı ortaya çıktı. ZachXBT, davanın “temelsiz ve ifade özgürlüğünü engellemeye yönelik bir girişim” olduğunu belirtti. Anonim Blockchain araştırmacısı yasal işleme itiraz edeceğine söz verdi. Bununla birlikte, ilgili masrafları karşılamak için topluluktan yardım istedi. Birkaç saat içinde toplamda 600.000 doların üzerinde bağış topladı. Binance CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao ve Kraken kurucusu Jesse Powell gibi önemli isimler de önde gelen destekçiler arasında yer alıyor. Hem ZachXBT hem de Huang 15 Ağustos’ta sosyal medya hesaplarından Huang’ın davayı geri çektiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x