DEM Partili Aslan: İl Milli Eğitim, Mardin’de Noel kutlamak isteyenleri tehdit etti

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili George Aslan, Meclis’e sunduğu soru önergesinde, Mardin’de Noel Bayramı ve yılbaşını kutlayanların tehdit edildiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle verilen önergede, kutlama yapmak isteyen Süryanilerin hedef haline getirildiği belirtildi.

‘HIRİSTİYANLARA YÖNELİK NEFRET SÖYLEMİ HER YIL DAHA DA ARTIYOR’

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre önergede, “Türkiye’de yaşayan Hristiyanlara yönelik nefret söylemi ve nefret suçları her yıl özellikle Noel Bayramı ve yılbaşı döneminde daha da artmaktadır. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Noel Bayramını ve yılbaşını kutlayanları tehdit eden ve hedef gösteren bir mesaj paylaşılmıştır. Mardin İl Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderildiği ve Nusaybin ilçe Milli Eğitim müdürü aracılığıyla okulların whatsapp gruplarında paylaşıldığı ifade edilen mesajda ‘Arkadaşlar yılbaşı yaklaşıyor, Noel denilen katil, barbar, eli kanlı aşağılıkların çocukları islam coğrafyasında katliam yaparken bazı işgüzar kişiler okullarımızda Noel kutlaması, süslemesi, etkinlik vb., özellikle ana sınıfı ve ilkokullarda yapıyorlar. Önceden tüm kurumlarımızı uyaralım, hiçbir şekilde Noel ile ilgili bir etkinlik istemiyoruz. Lütfen uyarıyı önceden yapalım, birbirimizi üzmeyelim. Hangi okul yaparsa o saatte ilçe müdürü, okul müdürü ve ilgili öğretmenleri çağırıp gerekçesini soracağız ve gerekeni de yapacağız’ denilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Önergede şu sorulara yer verildi:

“- Mardin’de Noel Bayramını ve yılbaşını kutlayanları tehdit eden ve hedef gösteren söz konusu mesaj Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir

– Tehdit ve nefret içerikli mesajı paylaşan Mardin İl Eğitim Müdürlüğü’ne yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

– TCK m. 216 ve m. 122’ye göre ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ ve ‘Nefret ve Ayrımcılık’ suçu işleyen Mardin İl Eğitim Müdürü görevden uzaklaştırılacak mıdır?

– Bakanlığınıza bağlı kurumlar tarafından farklı etnik ve dini kesimlerin benimsediği değerlere yönelik yapılan nefret söylemlerinin önlenmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir